Все про анальні тріщини

Анальні тріщини – одна з найпоширеніших патологій у проктології. Вона може бути як самостійним захворюванням, так і в комбінації з іншими проктологічними хворобами (геморой, поліпи, запальні захворювання). 

За роки своєї роботи я, як лікар, віддала сама тріщині звання найпідступнішої і найпримхливішої проктологічної патології.

Чому? Давайте розбиратися.

Тріщини бувають гострі та хронічні. Гострі тріщини – це «свіжі» раневі дефекти, яким, найчастіше, не більше місяця. По звичній класифікації хронічною вважається тріщина, якій більше 6 місяців. Але, давайте відкинемо класифікатор, і подивимося на реальний стан речей. Хронічною в практиці ми вважаємо тріщину, краї якої уже мають рубцеві зміни, нерівності, сторожеві горбки (зустрічаються не у всіх). І ці зміни розвиваються у кожного пацієнта з різною швидкість. Це по-перше.

По-друге, якщо Ви звертаєтеся ло лікаря, маючи в анамнезі раніше тріщини, і не обстежуючись до цього, Ви ніколи не зможете чітко вказати, чи попередні тріщини у Вас загоювалися. Саме так, в процесі лікування (а ще частіше – самолікування), тріщина перестає боліти. І перше, що робить пацієнт, це грандіозно невірний висновок – вона загоїлася. 

Насправді, це – зовсім не так. Ліквідація больового синдрому не означає загоєння. Просто зменшується запалення. І залишити лікування в даному випадку – найбільш неправильне рішення. Адже раневий дефект (нехай і менший, ніж був на початку лікування), всерівно залишається. І, як тільки Ви даєте новий провокуючий фактор, дно тріщини травмується, і симптоми відновлюються. Але пацієнт сприймає це, як нову тріщину. І знову починає лікування до… зникнення больового синдрому. А тріщина за той час хронізується, і повністю втрачає здатність загоїтися навіть при правильній медикаментозній терапії.

Отже, стан тріщини може оцінити лише лікар, і лише він може після лікування констатувати загоєння. Ваші суб‘єктивні відчуття, в даному випадку, працюють проти Вас.

Інший варіант, коли людина звертається до лікаря, загоює тріщину (медикаментозно, чи після малоінвазивного втручання), загоєння констатує сам лікар на огляді, але людина не усуває трігерний фактор. І утворюються нові тріщини. 

 
А тепер я розповім Вам ті речі, яких Ви не прочитаєте ніде. 
 
І так, анальна тріщина, в моєму особистому лікарському рейтингу, по праву має статус найпідступнішої і найпримхливішої проктологічної патології. Хоча, здавалось би, що ж може бути складного у простому лінійному дефекті. Але…
 
– діагноз «анальна тріщина» може встановити лише лікар. Не дивлячись на те, що «у мене тут всі симптоми так, як у інтернеті написано», і «я точно знаю, що це тріщина, бо я її відчуваю». Вся суть в тому, що дві різні людини з однією і тією ж патологією можуть мати різні симптоми. І навпаки, абсолютно однакові симптоми у різних людей можуть бути проявом кардинально різних захворювань. Отака цікава штука – людський організм;
 
– якщо Ви самі поставили собі діагноз, і розпочали лікування за порадами подруги/мами/кума-брата-свата/Гугла, то Ваші шанси перевести гостру тріщину в хронічну – близько 99%. Чому? Бо в половині випадків Ви прогадаєте з препаратом, адже не знаєте всіх властивостей його складників. Тому більшість пацієнтів ставлять свічку чи наносять мазь, яка навпаки блокує загоєння (але дуже добре знімає больовий синдром). І це – перша помилка.
 
– Далі – цікавіше. Уявляємо фантастичний варіант, у якому Ви «вгадали» препарат. І почали лікуватися. До якого моменту лікувати тріщину? Як зрозуміти, що вона загоїлася? Я Вам скажу логіку майже 100% пацієнтів: не болить, значить загоїлася. Не правильно. І це – друга помилка. Констатувати факт загоєння може лише лікар, на огляді. Якщо перестало боліти, значить зняли більшу частину запалення. Але раневий дефект ще лишився. Припинити терапію в цей момент – грандіозно-невдала ідея. Оскільки Ви будете мати спокій рівно до наступного трігерного фактору. Симптоми відновляться, і Ви візьмете … Правильно, ту саму терапію (бо минулий раз допомогла ж). І будете лікуватися до… Правильно, зникнення больового синдрому (ну, або больового синдрому і крові). Потім ця історія повториться ще раз, і ще раз, і ставатиме все гірше. А потім ми на огляді констатуємо хронічну тріщину, що не має здатності загоїтися медикаментозно.
 
– У випадку хронічної тріщини є ряд маніпуляції ( включно з операцією ), які допоможуть тріщині загоїтися. Але… Вони підбираються ІНДИВІДУАЛЬНО. Найновіше і «наймодніше» – не завжди найкраще конкретно для Вас. Тому методика підбирається ІНДИВІДУАЛЬНО. І їх більше 10. Це аргумент обирати лікаря, який володіє всіма можливими методиками видалення і загоєння ( а не 1-2, і, як правило, запропонує Вам саме ті, які може зробити);
 
– Лікування хронічної тріщини (успішне) ніколи не гарантує відсутності появи нових тріщин. Це – факт. За лікуванням тріщини стоїть не тільки видалення і постановка правильних свічок, а і спільна, титанічна робота лікаря і пацієнта над пошуком трігерних факторів, і їх усуненням. І, так, рекомендацій доведеться дотримуватися. Інакше – привіт нові проблеми. 
 
– Повне загоєння – це мало. Важливо певний період часу виконувати ряд рекомендацій, аби ділянка не просто загоїлася, а і укріпилася. Адже тканина, яка закриває дефект – слабка. І якщо занадто швидко розслабитися, і «почати жити як раніше», можна отримати неприємний сюрприз у вигляді відновлення частини симптомів.
 
– Інколи і лікар, і пацієнт все роблять ультраправильно, але всеодно натикаються на рецидиви. Все тому, що є ряд факторів самого організму, які обумовлюють появу нових тріщин. Чи все безнадійно в такому випадку? Ні. Клопітка робота, досвід лікаря, і розуміння пацієнта дають можливість вирішити і цю проблему. Просто треба знати, що робити. Повірте, говорю з власного досвіду. Одужує навіть найскладніший пацієнт, якщо працювати з ним ПРАВИЛЬНО.
 
Бережіть себе. І не займайтеся самолікуванням. Самолікування – це дуже дорого, повірте. 
 
Ваш проктолог Катерина Яцук.

 

ЗАМОВИТИ ДЗВІНОК

Залиште, будь ласка, Ваші контактні дані, і ми Вам перетелефонуємо.

    Залиште, будь ласка, свій відгук про нашу роботу,
    або ж свої побажання та зауваження.

    Відгук з’явиться на сайті після перевірки модератором.