Анальна тріщина при COVID

Продовжуємо розбирати перебіг проктологічних захворювань при COVID. 

І сьогодні поговоримо про анальні тріщини. 

Анальна тріщина – це дефект анодерми, іншими словами – її розрив,  що виникає внаслідок впливу травмуючого фактора. Цим фактором найчастіше є твердий кал. Проте, як показує практика, закреп – далеко не єдиний фактор розвитку даної патології. Часті проноси ( а це – хімічно-агресивний кал, що виходить під великим тиском), травми перианальної ділянки, залізодефіцит, а також наявність великих внутрішніх вузлів, чи поліпів, теж часто стає причиною появи анальної тріщини.

Які ж симптоми? Анальна тріщина – одна з тих патологій, ари яких пацієнт чітко відчуває саме біль, а не дискомфорт, чи печіння (хоча дані симптоми теж можуть бути, проте першу скрипку грає саме біль). Він є досить характерним, має ріжучий характер, і турбує як в момент самої дефекації, так і після неї. Кров може бути на папері, чи/і в унітазі. Слід зазначити, що інколи кров може супроводжувати лише кілька перших актів дефекації. А потім залишається лише біль.

Чому актуально говорити про анальні тріщини у пацієнтів з COVID? Ми вже говорили, що терапія ковідних пневмоній передбачає застосування антибіотикотерапії. Антибіотики мають вплив на флору кишечника, і хоча діагноз «дисбактеріоз» є досить спірним серед лікарів, проте у 90% випадків під час прийому АБ, та після закінчення лікування ними пацієнти скаржаться на здуття, закрепи, чи ж навпаки, сильні проноси.

Пацієнти, що зверталися  до мене після завершення лікування COVID, скаржилися, як правило, на проноси. Вони і були причиною появи вираженого запалення слизової, крипт, анодерми, а також – розвитку анальних тріщин.

Слід зазначити, що у пацієнтів з хронічними анальними тріщинами хвороба починає вести себе набагато агресивніше. Часто саме після COVID вони звертаються з сильними болями, що часто не корегуються медикаментами. У частини пацієнтів проноси чи закрепи провокують розвиток сфінктероспазму. 

Що ж робити? Пацієнтам, що не мали проблем з тріщиною до лікування COVID слід теж пам’ятати про спосіб захисту анального каналу з допомогою обліпихової свічки (я описувала його у попередньому пості).

Якщо ж у період лікування, коли Ви не можете звернутися за допомогою до проктолога, у Вас розвинулася клінічна картина гострої анальної тріщини, необхідно відразу ж розпочати терапію свічками, що стимулюють загоєння. Варто оминати препарати, що містять гідрокортизон (блокує процес загоєння повністю). І продовжувати ставити обліпихові свічки для захисту.

Пам‘ятайте, що не можна використовувати мазі з наконечником, оскільки існує величезний ризик додаткового травмування анального каналу. Просто ж нанесення мазі завні на анус не дасть Вам жодного ефекту, оскільки розрив всередині, і медикамент має потрапляти саме на раневу поверхню. Нанесення зовні не ефективне. 

Після завершення АБ терапії необхідно відновити флору кишечника, та загоїти остаточно тріщину. Відразу після отримання негативного результату ПЛР після хвороби Ви зобов’язані звернутися до лікаря. Він огляне тріщину, допоможе підкорегувати терапію, призначить пробіотик, відкорегує харчування. І надзвичайно важливо прийти на повторний огляд, аби констатувати факт загоєння, і не допустити хронізації тріщини.

Пацієнтам з хронічною тріщиною, що дала загострення під час лікування COVID потрібно спочатку ліквідувати порушення дефекації, що виникли внаслідок лікування антибіотиками, і лише потім проводити процедуру чи операцію по видаленню хронічної тріщини. В іншому випадку рана після видалення буде заживати дуже погано, і існує ризик повторної хронізації тріщини.

 

Ваш проктолог, Катерина Яцук.

ЗАМОВИТИ ДЗВІНОК

Залиште, будь ласка, Ваші контактні дані, і ми Вам перетелефонуємо.

    Залиште, будь ласка, свій відгук про нашу роботу,
    або ж свої побажання та зауваження.

    Відгук з’явиться на сайті після перевірки модератором.