COVID та геморой
Розберемо, які наслідки COVID-19 може нести для людини з проктологічними захворюваннями, зокрема з найпоширенішим з них – гемороєм.
Умовно маємо пацієнта А., що періодично до коронавірусу скаржився на свербіж, печіння, та кров на папері/в унітазі при дефекації. Іноді він ставив свічки, і на невеликий проміжок часу йому ставало краще, або ж симптоми проходили за кілька днів самі по собі. І не здавалися такими вже загрозливими. Але пацієнт А. потрапив у стаціонар, або ж лікувався вдома з COVID-19. І раптом симптоми стали набагато вираженішими. Зрозуміло, що у боротьбі з інфекцією проблеми з гемороєм далеко не на першому плані. Проте, у пацієнта почалися досить активні кровотечі. Крові ставало все більше, і більше, свічки перестали давати будь-який ефект.
Насправді, це класична, середньостатистична, узагальнена історія, яку я чую від пацієнта, що нещодавно переніс небезпечну вірусну інфекцію.
Чому ж так сталося?
У схему лікування COVID-19 практично завжди включені в цей період антикоагулянти (найпоширеніші з них – ін’єкційні Фленокс, Клексан, або ж пероральний препарат Ксарелто). Дані препарати є життєво необхідними, і обійтися без них інколи нереально. До того ж дози таких препаратів є достатньо високими. І, відповідно, з невеличких дефектів на внутрішніх вузлах, котрі раніше кровили 1-2 краплями, ми спостерігаємо масивнішу кровотечу, яку, інколи, неможливо зупинити самостійно.
Аспірин, який теж досить часто призначають пацієнтам, особливо у період відновлення після COVID-19, сповільнює агрегацію тромбоцитів, і, відповідно, також має вплив на інтенсивність кровотечі у пацієнта з гемороєм.
Додаємо до цього фактору необхідність прийому великих доз антибіотиків. 90% пацієнтів, що зверталися до мене після коронавірусної інфекції, мали виражені проноси, або сильні закрепи. Це пов‘язано з впливом антибіотикотерапії на кишкову флору.
А занадто твердий кал, чи ж, навпаки, багаторазова дефекація рідкими каловими масами – це досить сильна травматизація для внутрішніх гемороїдальних вузлів. Відповідно, ранева поверхня на вузлі може ставати більшою, і кровотеча стає інтенсивнішою.
Що робити? Не приймати антикоагулянтів та антибіотиків – це не варіант, адже вони, у більшості випадків, особливо при важкому перебігу ковідних пневмоній, є життєво важливими.
Правило перше: пацієнту, що в даний час лікує COVID, варто пам‘ятати, що по кожній дефекації необхідно давати анальному каналу та вузлам захист. Це допоможе мінімалізувати травматизацію вузлів, і зменшити ризик розвитку кровотечі. З функцією захисту найкраще справиться звичайна обліпихова свічка. Вона не викликає звикання, не має побічних дій, не є лікарським препаратом.
Правильна її постановка – це ПЕРЕД дефекацією. За 7-8 хвилин, аби олія встигла розтопитися під дією температури тіла, та при дефекації дала ефекти змащення тканинам, що можуть травмуватися.
Правило друге: припиніть використовувати «свічки від геморою». У всіх інструкціях до різних препаратів написано, що вони показані при геморої. Але не роз‘яснено, при якому саме. А більша половина препаратів такого формату мають властивість місцево розріджувати кров, або містять гормон, що має хороші протизапальні властивості, але блокує процеси загоєння.
Поставили неправильну свічку = посилили і без того сильну кровотечу = не розуміємо, чому лікуємо, в воно не допомагає = зробили самі собі ще більшу загрозу масивної кровотечі.
Правило третє: якщо ви сходили в туалет за короткий проміжок часу ( 1-2 години) кілька разів, кожен раз калом з великою кількістю крові, або лише кров’ю, це означає, що кровотеча дуже сильна. Якщо в цей період Ви хворі, і знаходитеся вдома, ви повинні викликати швидку, вказавши, що у вас коронавірусна інфекція та ознаки ректальної кровотечі, і попередити свого сімейного лікаря, якщо він з Вами на зв‘язку.
Якщо ж ви знаходитеся на стаціонарному лікуванні – негайно повідомити черговий медичний персонал. Спроби зупинити таку кровотечу самостійно небезпечні для життя.
У випадку, якщо ви вже перехворіли, і спостерігаєте постійні чи періодичні кровотечі при дефекації – йдіть до проктолога. Державного, чи приватного – значення немає. Головне – не залишайте дану проблему без уваги лікаря.
Бережіть себе.
Ваш проктолог, Катерина Яцук